مراحل ترخیص کالا از گمرک-قسمت اول

 

ترخیص کالا یکی از مهمترین فرآیندها در زمینه واردات کالا بشمار می رود که بسته به نوع قوانین و مقررات هر کشور و سلسله مراتب شامل مراحل گوناگونی می شود. مراحل ترخیص کالا از گمرک را باید افرادی که در زمینه تجارت و واردات کالا فعالیت دارند بخوبی بدانند و بشناسند، چون در صورت بروز هرگونه بی دقتی و عدم شناخت کافی از مراحل انجام ترخیص کالا، ترخیص کالا با مشکل جدی ای بنام قاچاق رو به رو شده و در نتیجه خسارت های مالی زیادی را به شما وارد می کند.

شناخت قوانین و مقررات مرتبط با ترخیص کالا از گمرک برای هر تاجر و بازرگانی بسیار حائز اهمیت است، اما به دلیل مشغله کاری فراوان اکثرا تمامی مراحل ترخیص کالا به شرکت های فعال در این زمینه سپرده می شود. اگر اصرار به ترخیص کالا دارید بهتر است از چنین شرکت هایی مشاوره لازم را بگیرید. چون این شرکت ها علاوه بر آشنایی کامل با قوانین، بارها ترخیص کالا را از گمرک انجام داده و از کم و کیف کار بخوبی آشنایی دارند. پس سپردن ترخیص کالا به شرکت های بازرگانی نه تنها در زمینه صرفه جویی وقت، بلکه از پرداخت هزینه های اضافی نیز جلوگیری می کند.

شرکت رادین تجارت سامان از جمله شرکت های فعال در زمینه ترخیص، صادرات، واردات کالا می باشد که می توانید از مشاورین و متخصصین این شرکت در زمینه چگونگی مراحل ترخیص کالا مشورت گرفته و به انواع فعالیت های تجاری بین المللی خود بدون دغدغه بپردازید.

آشنایی با مراحل ترخیص کالا از گمرک

در اصل مراحل ترخیص کالا بسته به نوع قوانین هر کشور یک امر مهم و خطرناک در زمینه تجارت بین الملل محسوب می شود، باید نسبت به قوانین آگاه و بروز بود تا مراحل به درستی و سهولت صورت پذیرد. به طور کلی مراحل ترخیص کالا از گمرک را می توان به صورت زیر دسته بندی نمود:

 

دریافت پرفرما و پکینگ لیست

اخذ مجوز ثبت سفارش بازرگانی

تشکیل پرونده جهت تخصیص ارز و حواله بانکی

ارتباط با شرکت حمل و نقل بین المللی

دریافت اسناد حمل از شرکت های حمل و نقل بین المللی

تکمیل اسناد و تشکیل پرونده

بیمه کردن کالا هماهنگی جهت بازرسی در مبدا و مقصد

تنظیم پیش نویس دور اظهاری

بررسی و تایید توسط کارشناس فنی گمرکی و بازرگانی

دور اظهاری واردات

 

شرایط لازم و کلیدی در خصوص ترخیص کالا از گمرک

به استثنای آشنایی کامل با قوانین و مقررات ترخیص کالا، یک سری نکات کلیدی و مهم را باید همیشه مد نظر قرار داد.

یکی از ضروری ترین نکات داشتن مجوزهای لازم برای ترخیص می باشد. در واقع شما علاوه بر مدارک و اسناد مورد تایید گمرک برای حمل و انتقال کالای وارداتی خود، نیازمند یکسری مجوزها نیز دارید، این امر باعث قانونی نشان دادن پروسه شما و به منزله تایید سازمان تلقی می شود.

کارت حق العمل کاری یا کارت بازرگانی، توسط سازمان گمرک کشور صادر می گردد، این کارت نشان دهنده  قانونی بودن نقل و انتقالات تجاری شما محسوب می شود.

یک نظر بگذارید

Related Posts

اینکوترمز چیست ؟

اینکوترمز یک اصطلاح مهم رایج در بازرگانی بین الملل است، در واقع اینکوترمز تعیین کننده و ضوابط بین خریدار و فروشنده در معاملات تجاری است. هر سال نسخه اصلاح شده […]