واردات کالا

تهیه مواد اولیه یا ساخت برخی کالاهای در داخل کشور امکان پذیر نیست و گاهی هم تکنولوژی ساخت برخی محصولات در کشور وجود نداشته و یا مقرون به صرفه نیست. از همین رو بسیاری از شرکت‌های، مجموعه‌های تولیدی و … با استفاده از کالاهای وارداتی نیازمندی‌های خود را تامین می‌نمایند.

در تعریف کلی، واردات کالا به مجموعه فرایندهای گفته می‌شود که یک کالا خارجی پس از انجام مراحل اداری و فنی گمرکی و با پرداخت عوارض و هزینه‌های گمرکی تبدیل به یک کالای داخلی می‌شود.

رویه‌های گمرکی واردات شامل (ورود قطعی، ورود موقت، صدور مجوز یا مرجوعی، ترانزیت خارجی و ترانزیت داخلی) است.

ملزم تجربه و تسلط به قوانین تجارت بین المللی در امور واردات و صادرات کالا، فعالیت در این زمینه را به حوزه‌ای تخصصی تبدیل کرده است.

شرکت رادین تجارت سامان با بیش از ۶ سال سابقه در امر خدمات واردات کالا و امور ترخیص کاری و دارا بودن دفاتر در شهرهای بوشهر، بندرعباس و دبی و همچنین داشتن تیمی منظم و آشنا به امور گمرکی انواع خدمات و واردات کالا را در اسرع وقت ارائه می‌دهد.

به صورت کلی واردات شامل دو نوع واردات قطعی و واردات موقت می‌شود.

واردات موقت نیز خود شامل دو حالت زیر می باشد:

  • واردات موقت برای مدیت معین
  • واردات موقت جهت پردازش

در این نوع واردات کالای معین برای مدت معین، با تعلیق حقوقی که به ورود قطعی آن تعلق می‌گیرد به شرط خروج مجدد از کشور وارد کشور می‌شود و با گذاشتن ضمانت‌های لازم در گمرک و مشخص شدن زمان که در پروانه‌ی صادر شده قید می‌شود کالا وارد کشور می‌شود و پس از طی زمان مشخص شده می‌بایست از کشور خارج شود.

تضمینی که طبق مقررات از واردات موقت به عنوان سپرده وصول می‌شود، وقتی مسترد میگردد که کالا در مدت اعتبار پروانه یا قبل از انقضا مدت آخرین تمدید بازگشت داده می‌شود.

در این رویه واردات، کالایی که در هنگام خروج از کشور به گمرک اظهار می‌گردد دقیقا همان کالایی نیست که وارد کرده‌ایم.

مثلا، واردات گندم ممنوع می‌باشد اما یک شرکت با رویه واردات موقت جهت پردازش اقدام به واردات گندم می‌نماید و این گندم را به آرد تبدیل می‌نماید و اقدام به صادرات می‌نماید.

در واردات موثر جهت پردازش گمرک از فرمول کیل مصرف استفاده می‌کند. در فرمول کیل مصرف گمرک تعیین می‌کند که مثلا برای یک تن گندم چند کیلو آرد و چند کیلو سبوس می‌بایست صادر شود.

در ضمن گمرک اجازه ورود کالاهایی تحت عنوان ورود موقت جهت پردازش می‌دهد که بتواند از فرمول کیل مصرف استفاده کند که مواد اولیه و قطعات اولیه می‌تواند در این رویه وارد کشور شود.

آری این مکان وجود دارد.

اگر صاحب کالا بخواهد کالایی را که به عنوان موقت وارد شده است در ایران بفروشد یا به مصرف قطعی برساند، باید قبل از انقضا مدت اعتبار پروانه، درخواست کتبی مبنی بر ابطال پروانه ورود موقت به گمرک مربوطه داده و اظهارنامه ورود قطعی برای کالای خود را تنظیم و تشریفات عمومی به واردات را انجام دهد.