نظر کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد واردات خودرو چیست؟

هر کاندیدا چه نظری دارد؟

پیش از آنکه نگاهی داشته باشیم بر نظرات کاندیداهای ریاست جمهوری در مورد واردات خودرو اجازه دهید مجددا تکرار کنیم تمامی کاندیدهای ریاست‌جمهوری به ارائه کلی گویی در خصوص واردات خودرو پرداخته و هیچ کاندیدایی تاکنون یک برنامه مکتوب و مشخص را در این حوزه ارائه نکرده‌است.

ابراهیم رئیسی: «شکستن انحصار در بازار خودرو را ضروری دانسته و می‌گوید٬ چنانچه کیفیت محصولات تولیدی خودروسازان داخلی ارتقا یابد واردات خودرو دیگر محل نگرانی نخواهد بود.» بدین ترتیب به نظر می رسد که حجت السلام رییسی٬ تقویت خودروسازان داخلی را مقدم بر واردات خودرو به کشور می‌دانند.

عبدالناصر همتی: «معتقد است که واردات خودرو به کشور مشروط به داشتن منابع ارزی کافی است». منابع ارزی که البته معلوم نیست در آینده در اختیار کشورمان قرار گیرد یا خیر. اما چشم انداز کلی ایشان ایجاد بازار رقابتی براساس قیمت گذاری آزاد توسط خودروسازان و ورود خودروهای خارجی در جهت کنترل سقف قیمتی مربوطه‌است.

محسن رضایی: «آزادسازی واردات خودرو را تنها راه شکستن انحصار بازار می‌داند و می‌گوید که تعرفه‌های واردات باید به آرامی پایین آید تا این امکان برای خودروسازان داخلی فراهم شود که خود را آماده رقابت با محصولات وارداتی کنند.» گفتنی است که در میان نامزدها٬ جدی‌ترین برنامه مربوط به تحول در صنعت خودروسازی توسط محسن رضایی بیان شده‌است.

علیرضا زاکانی با واردات خودرو خارجی مخالفتی ندارد اما معتقد است کسانی که مایل به استفاده از خودروی وارداتی هستند٬ باید خود هزینه آن را نیز پرداخت کنند. وی تاکنون بر روی دریافت مالیات از کسانی که خودرو خارجی سوار می‌شوند تاکید فراوان داشته است.

محسن مهرعلیزاده نیز می‌گوید: «با واردات مخالفتی ندارند اما با واردات انحصاری مخالف است». اظهار نظری که کاملا کلی بوده و نمی‌تواند به صورت شفاف سیاست‌های دولت وی را مشخص کند.

سعید جلیلی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در این مورد اظهارنظر مشخصی نداشته و هنوز مشخص نیست که چه برنامه‌ای در حوزه واردات خودرو دارند.

یک نظر بگذارید

Related Posts

اینکوترمز چیست ؟

اینکوترمز یک اصطلاح مهم رایج در بازرگانی بین الملل است، در واقع اینکوترمز تعیین کننده و ضوابط بین خریدار و فروشنده در معاملات تجاری است. هر سال نسخه اصلاح شده […]