مراحل ترخیص کالا – قسمت دوم

چگونگی انجام برخی از فرآیندها و مراحل ترخیص کالا از گمرک

همانطور که قبلا ذکر شده با توجه به قوانین حاکم بر هر کشور، این فرآیند متفاوت است، اما نهایتا تمامی این فرآیندها در 10 مرحله دسته بندی می شود؛ تا ترخیص کالا با سرعت بیشتری صورت بگیرد.

 

تکمیل اسناد و مدارک مورد نیاز

علاوه بر معرفی تجارت شما و قانونی بودن حمل و نقل تان، نیازمند اظهارات و درخواست قانونی شما در خصوص حمل و نقل می بایست به گمرک ارائه داد و همچنین تجارت شما نیز می بایست مورد تایید سازمان ها و مراجع قانونی کشور باشد.

مدارکی همچون اظهارنامه واردات، تصویر کارت بازرگانی، قبض انبار، بارنامه، ترخیصیه، گواهی مبدا، فاکتور یا سیاهه خرید، اعلامیه تامین ارز با نامه برات، پروفرما یا پیش فاکتور، مجوز ثبت سفارش، لیست عدل بندی، بیمه نامه، پروانه بهره برداری شرکت های تولیدی، مجوزهای قانونی برای ترخیص کالا، وکالتنامه رسمی و پروانه صادراتی از جمله مدارکی است که باید هر بازرگان یا دفتر بازرگانی آنها را تهیه و به گمرک ارائه نماید.

ثبت اظهار مامه ها

پس از تکمیل مدارک ها و تایید آن توسط گمرک، تنظیم و ثبت اظهار نامه های لازم در خصوص ترخیص کالا صادراتی یا وارداتی از گمرک می باشد. اظهارنامه ها شامل 2 فرم می باشد، ترخیص کار یا تجار موظف به تکمیل و ثبت آنهاست. پس از تکمیل فرم ها می بایست آنها را ثبت کرد در 2 مرحله اظهار کالا و احراز هویت تکمیل می شود:

پس از ثبت اسناد توسط اظهار کننده و درج مشخصات کالاهای ترخیصی در سیستم، گمرک بررسی خود را آغاز می کند، در آخرین بخش بررسی توسط گمرک شماره ثبت کالاها که تحت عنوان شماره کوتاژ می باشد، توسط گمرک ثبت و به سایر اسناد و اظهار نامه ها پیوست می شود.

کوتاژ درج شده بر روی کالا نشان دهنده این است که کالا تحت نظارت اداره گمرک جا به جا شده و مراحل قانونی را طی کرده است. همچنین در نظر داشته باشید با اعمال کوتاژ روی کالا، صاحب کالا یا اظهار کننده دیگر نمی تواند بدون نظر و اذن گمرک اسناد را جا به جا یا کم و زیاد کند.

 

احراز هویت: در این مرحله لازم است که مالکیت صاحب کالاهای ترخیصی را به اثبات برسانیم، چرا که گمرک قبل از هر چیزی باید مالکیت فردی که اظهارنامه ها و اسناد به نام او ثبت و تنظیم شده است را ثابت نماید؛ بنابراین پیش از هر اقدامی مالکیت کالاها توسط گمرک بررسی می شود.

 

مرحله آخر کنترل های گمرکی

این مرحله از ترخیص را همواره به دو بخش مهم تحت عناوین پرداخت و صدور سند ترخیص و بارگیری و خروج کالا از گمرک تقسیم بندی می کنند:

1- پرداخت و صدور سند ترخیص: پس از بررسی اسناد و اظهارنامه ها توسط کارشناسان و بازرسین گمرک و تایید آن ها، شماره ارزیابی توسط کارشناسان در اظهارنامه ثبت شده و سند ترخیص کالاها توسط گمرک صادر می شود.

2- بارگیری و خروج کالا از گمرک: پس از دریافت سند ترخیص کالا حالا لازم است که ترخیص کار گمرک به صندوق صدور پروانه مراجعه کرده و با دریافت پروانه خروج کالاها از گمرک، اسناد لازم را به دفتر کل انبارها و واحد خدمات ارائه نماید و در نهایت با ارائه اسناد و مدارک تایید شده به این بخش می توانید کالاها را بارگیری و از گمرک خارج نمایید.

یک نظر بگذارید

Related Posts

اینکوترمز چیست ؟

اینکوترمز یک اصطلاح مهم رایج در بازرگانی بین الملل است، در واقع اینکوترمز تعیین کننده و ضوابط بین خریدار و فروشنده در معاملات تجاری است. هر سال نسخه اصلاح شده […]