افزایش دو برابری حقوق گمرکی گوشی های بالای ۶۰۰ دلار اجرایی شد

گمرک جزئیات دریافت حقوق و عوارض ورودی گوشی تلفن همراه‌با ارزش بیش از ۶۰۰ دلار را اعلام کرد. در رویه جدید، حقوق گمرکی دو برابر می‌شود.

طبق اعلام گمرک و بر اساس قانون بودجه ۱۴۰۰، میزان حقوق و عوارض واردات گوشی تلفن همراه‌با ارزش بالای ۶۰۰ دلار، دو برابر، معادل ۱۲ درصد تعیین شد. سال گذشته همتا گزارش داد که در سال ۹۸، مجموعاً ۱۵/۳ میلیون دستگاه تلفن همراه به ارزش بیش از ۲/۴ میلیارد یورو وارد کشور شده که از این میزان، سهم گوشی‌های بالای ۳۰۰ یورو به‌لحاظ تعداد، ۹ درصد و از نظر ارز تخصیص داده شده به میزان ۳۵ درصد معادل حدود ۸۵۰ میلیون یورو است؛ در این میان ۵۰۰ میلیون یورو معادل ۴ درصد واردات متعلق به برند آیفون بوده است. مسئولان و رهبری درخصوص این موضوع واکنش نشان داده بوده و اعلام کردند که باید جلوی این اتفاق در دولت گرفته شود.

درنهایت گمرک کشور وصول ۱۲ درصدی حقوق واردات گوشی را از هفته قبل ابلاغ و از دو هفته پیش اعمال کرد.

انجمن واردکنندگان موبایل عقیده دارد درنتیجه‌ی تغییر مبنای محاسبه ارز گمرکی، حقوق و عوارض واردات تلفن همراه چهار برابر بیشتر می‌شود. این موضوع قیمت نهایی گوشی با ارزش زیر ۶۰۰ دلار را حدود ۲/۵ اما گوشی با ارزش بالای ۶۰۰ دلار را بیشتر تغییر می‌دهد. میزان این تغییر بستگی زیادی به قیمت دلار دارد و هم‌اکنون نمی‌توان آن را برآورد کرد.

یک نظر بگذارید

Related Posts

اینکوترمز چیست ؟

اینکوترمز یک اصطلاح مهم رایج در بازرگانی بین الملل است، در واقع اینکوترمز تعیین کننده و ضوابط بین خریدار و فروشنده در معاملات تجاری است. هر سال نسخه اصلاح شده […]